Wyniki

Znaleziono 6 wyników wyszukiwania hasła: niepewność

Sławomir Kalinowski (2019/1, Artykuły, s. 73)

Prekaryzacja zatrudnienia we współczesnej gospodarce

Autor omawia problem niepewności pracy w perspektywie uberyzacji gospodarki. Artykuł stanowi przyczynek do dyskusji na tematy niezmiernie aktualne, takie jak rosnąca niepewność pracy i coraz większa obecność nietypowych, substandardowych form zatrudnienia. Zwrócono w nim uwagę na niebezpieczeństwo coraz większej liczby etatów substandardowych. Podkreślono, że rosnące znaczenie niepewnych (...)


Jagoda Anna Kaszowska, Juan Luis Santos (2017/4, Artykuły, s. 369) OPEN ACCESS

Rola percepcji ryzyka i niepewności w ocenie ryzyka systemowego. Podejście symulacyjne ABM

Przedmiotem rozważań w artykule jest rola percepcji ryzyka i niepewności w kształtowaniu się ryzyka systemowego. Autorzy zwracają uwagę na czynniki wpływające na sposób postrzegania ryzyka przez instytucje finansowe („percepcję ryzyka”) oraz na tworzenie się wyobrażeń, jakie mogą mieć instytucje finansowe o tym, w jaki sposób są postrzegane przez inne podmioty finansowe i gospodarcze (...)


Izabela Bludnik (2014/1, Artykuły, s. 27)

Racjonowanie kredytu w ujęciu neokeynesizmu i postkeynesizmu

Zarówno neokeynesizm jak i postkeynesizm od wielu lat starają się zgłębić problem racjonowania kredytu, który oznacza, że rynek nie zaspokaja w pełni zgłaszanego przez prywatne podmioty popytu na pieniądz. Każde z podejść oferuje oryginalny wkład w analizę zachowań na rynkach finansowych, ale jednocześnie dokonania te oparte są na diametralnie odmiennych podstawach analitycznych. Wizja (...)


Waldemar Florczak (2012/6, Artykuły, s. 735)

O możliwości zintegrowanej weryfikacji empirycznej alternatywnych teorii na przykładzie teorii przestępczości

W artykule dokonano operacjonalizacji głównych teorii przestępczości poziomu makro poprzez ustalenie zbioru najważniejszych zmiennych wykorzystywanych w badaniach empirycznych nad makro-determinantami przestępczości. Na podstawie danych o częstotliwości rocznej za lata 1970-2008, dotyczących przestępczości przeciwko mieniu w Polsce, oraz w oparciu o strategię modelowania od ogółu do (...)


Marcin Krawczyk (2009/5, Artykuły, s. 559)

Deficyt budżetu państwa i aktywność gospodarcza

Polityka fiskalna, która jest prowadzona za pomocą deficytu budżetowego budzi emocje, bo zdanie ekonomistów na jej temat jest podzielone. Ekonomiści dyskutują o tym, czy zwiększenie deficytu przyczyni się do pobudzenia aktywności gospodarczej.
Deficyt może powstać w wyniku zwiększenia zakupów państwa. Dyskusja toczy się wokół tego, czy zmiany wielkości zatrudnienia, produkcji oraz cen będą (...)


Adam Lipowski (2008/3, Artykuły, s. 293)

Modele rywalizacji firm o wydatki nabywców

Autor przedstawia model rywalizacji wśród firm, który stanowi nową teoretyczną koncepcję w mikroekonomii. Korzystając z tego modelu można opisać związek przyczynowy pomiędzy konkurencją i długoterminową dynamiką konkurencyjności produkcji. Dział ten jest nieobecny w modelach konkurencji opartych na równowadze. Autor buduje swój model na dwa, odmienne od tradycyjnych metod, założenia: 1 (...)




....